Siła oporu powietrza i siła tarcia

1.Wartość siły oporu powietrza rośnie wraz ze wzrostem szybkości ciała.

Doświadczenie 1.5
Przyrządy: książka w twardej okładce, kilka kartek papieru o wymiarach książki
Czynności:
1.Trzymając poziomo kartkę w jednej ręce na wysokości ramion, a w drugiej książkę upuść je równocześnie i obserwuj sposób spadania i czas.
2.Powtórz doświadczenie kładąc na książce drugą kartkę. Porównaj czas spadania obu kartek.
3.Jedną kartkę zgnieć w kulkę. Upuść jednocześnie kartkę zgniecioną i niezgniecioną. Porównaj czas spadania obu ciał.
Obserwacje:
Czas spadania kartki leżącej na książce i kartki zgniecionej jest krótszy od czasu spadania kartki niezgniecionej.
Wniosek:
Czas spadania ciał z jednakowej wysokości zależy od tego, jak duża jest działająca na nie siła oporu powietrza w porównaniu z ciężarem. Wartość siły oporu powietrza zależy także od kształtu ciała poruszającego się w powietrzu i wielkości powierzchni.

Siła tarcia pojawiająca się, gdy jedno ciało porusza się względem drugiego, to tzw. siła tarcia kinetycznego. Gdy stykające się ciała są w spoczynku i dopiero zamierzamy jedno z nich wprowadzić w ruch, działając na nie siłą równoległą do powierzchni stykających się ciał, to występuje siła tarcia statycznego.
W przyrodzie występują różne rodzaje tarcia, w zależności od tego, w jaki sposób jedno ciało przemieszcza się po drugim. Gdy jedno ciało ślizga się po drugim, mówimy o tarciu poślizgowym. Gdy jedno ciało toczy się po drugim, tarcie towarzyszące mu nazywamy tarciem tocznym.

Podsumowanie:
-Wartość siły oporu powietrza wzrasta wraz ze wzrostem szybkości ciała. Zależy także od kształtu ciała i wielkości jego powierzchni.
-Tarcie występujące podczas przesuwania jednego ciała po drugim nazywamy tarciem kinetycznym.
-Ze względu na to, w jaki sposób jedno ciało przemieszcza się po drugim, rozróżniamy tarcie poślizgowe i toczne. Siła tarcia poślizgowego jest większa od siły tarcia tocznego.
-Wartość siły tarcia kinetycznego nie zależy od powierzchni styku ciał przesuwających się względem siebie. Wartość tej siły zależy od: wartości siły dociskającej te ciała do siebie i rodzaju powierzchni ciał trących o siebie.

 Siła oporu powietrza i siła tarcia

Dodaj komentarz